Jak sprawić by dzień nie przeszedł nam przez palce?

11 września 2020

Nie marnuj czasu - zarządzaj nim! Masz codziennie te same 24 godziny, co wszyscy! Wraz z nowymi obowiązkami i przyjemnościami nie zwiększa się niestety ilość naszego czasu. Jak wykorzystujesz swój czas? Bądź kreatywny i spraw, żeby Twój czas był lepiej zarządzany. Abyś Ty mógł lepiej z niego korzystać. Byś w tym czasie był bardziej szczęśliwy i by sprawiało ci to więcej przyjemności. A dlaczego by nie? Dlatego tak ważne staje się planowanie, bo tylko wtedy mamy możliwość uporządkować nasze codzienne aktywności, o niczym nie zapomnimy, możemy zrobić więcej i lepiej. Mamy dla was parę sprawdzonych sposobów, by to się udało. Sporządzenie PLANU DNIA jest przydatne w każdym wieku, a wyrobienie nawyku planowania warto zacząć w wieku nastoletnim, i kontynuować go przez całe swoje życie… .

  1. Zacznę planować dzień: od stworzenia listy zadań do wykonania DZIEŃ WCZEŚNIEJ Planuj wieczorem dzień wcześniej. Co dzięki temu zyskasz? Rano możesz zaspać, często też wydarzają się jakieś nieprzewidziane rzeczy, brakuje tego czasu, okazuje się, że musisz być gdzieś wcześniej, korki. Jeśli twój dzień nie będzie zaplanowany, to i tak jakiś plan tam się wytworzy, ale nie ten twój plan, tylko plan innych ludzi, twoje priorytety już twoje nie będą i dzień minie, ale nieefektywnie. Postaraj się wieczorem zaplanować kolejny dzień. Bo? Zmniejsza to znacząco poziom stresu wynikającego z chaotycznego i nerwowego myślenia wieczorem o tym, co mam zrobić jutro i o czym nie zapomnieć, i pozwala zaoszczędzić czas oraz stopniowo zwiększać efektywność.
  2. Harmonogram czynności zapiszę w notesie, kalendarzu, planerze - jak wolisz i gdzie lubisz. Ale: WYPISZ. A wypisując – podejmujesz decyzję, że uda ci się to osiągnąć. TO, czyli co? No właśnie. Wypisanie czynności, które masz wykonać następnego dnia- to konsekwencja wcześniej określonych CELÓW. To odpowiedź na pytanie: Co ja chcę osiągnąć, jaki rezultat? Co mam zrobić, żeby osiągnąć ten właśnie cel. Jest ważne, jakie pytania sobie zadajesz, bo takie odpowiedzi otrzymujesz. Gdzie jestem teraz, w tym momencie – a CO CHCĘ OSIĄGNĄĆ? Dlaczego chcę to osiągnąć? Jak i czym ten czas wypełnić, jakie akcje muszę wykonać, żeby do tego dojść? Więc trzeba stworzyć plan na to, co będzie się działo po kolei. I zapisać go w jednym miejscu.
  3. Postaram się nie brać na siebie za dużo. USTALĘ PRIORYTETY. Większość ludzi ma niekończącą się listę zadań, która z dnia na dzień rośnie i powoduje ogromny stres, bo po prostu jest tam za dużo rzeczy. Trzeba wybrać te rzeczy, które dają określony rezultat, ustalić swoje priorytety, co jest najważniejsze; wykorzystać tę część swojego czasu, która przynosi największą efektywność. Skupić się nie na całej liście zadań jako najważniejszych, ale wybrać dwa, trzy cele na dziś, a może tylko jeden cel. Określić wyraźnie czas, w którym to zadanie jest możliwe skończyć. Zastanowić się również, czy rzeczywiście jesteś jedyną osobą, która może to zadanie wykonać? Może jednak kto inny tym się zajmie, a ty skupisz się na kolejnym celu możliwym do osiągnięcia wyłącznie przez Ciebie. Krótko mówiąc: DELEGUJ ZADANIA. I jeszcze jedna przydatna umiejętność, o którą warto zadbać to KONCENTRACJA, wyłącz „przeszkadzajki”, kiedy atakują cię wciąż niekonieczne informacje - tracisz efektywność. Skup się na priorytetach i nie daj się rozpraszać.
  4. Podczas planowania dnia znajdź czas na przyjemności. Oczywiście może i powinno się to udać, bowiem dobry plan, przemyślane i realizowane cele już dają zadowolenie a równocześnie pozwalają na spokojne wygospodarowanie czasu przeznaczonego na to, co jest dla nas źródłem przyjemności. Taką chwilę przyjemności można zaplanować po trudnym zadaniu, ale którą wykonacie jedynie wtedy, gdy również wykonacie plan. Każdy w sobie właściwy sposób z tego korzysta.
  5. Celebruj chwilę odkreślania zadań z notesu, kalendarza, planeru. I przychodzi ten moment, gdy podsumowujemy nasz plan dnia, tygodnia, miesiąca. Z wielką satysfakcją możemy to robić, gdy udało nam się zrealizować zamierzone cele. Cieszyć się, docenić to wszystko, swój wysiłek, mobilizację, może też wkład innych. Zatrzymać się na tych codziennych, a czasem niecodziennych sukcesach. Daje to ogromną radość i motywację do realizowania kolejnych zadań i do planowania swojego życia z pożytkiem dla siebie, swoich najbliższych, bycia szczęśliwym w swoim czasie.

Bibliografia
Jak zaplanować dzień? Stań się mistrzem efektywności! Pobrano z https://progresywni.eu/jak-zaplanowac-dzien/
8 zasad zarządzania czasem-gdybym to wiedział wcześniej. Pobrano z https://youtu.be/l1syN3c8SiM
Jak mieć więcej czasu? Zarządzanie Czasem-5 porad Krzysztofa Króla. Pobrano z https://www.youtube.com/watch?v=_E1fNHOjuVc&feature=share

phone-handset