Bo co to jest pozytywne myślenie?

4 czerwca 2020

Pewnie trudno czasami mieć pozytywne myślenie, szczególnie, gdy wszystko układa się nie-pozytywnie, nie-po-naszej-myśli. Czy w takiej sytuacji możemy sobie jakoś pomóc? Lub pomóc komuś innemu? Zmienić swoje myślenie, skoro nie można zmienić sytuacji, która od nas nie zależy? Doskonałą „okazją”, w której wszyscy się znaleźliśmy, ale może szczególnie trudną dla dzieci i młodzieży, jest ten czas pandemii.

W dniu dzisiejszym możemy zaobserwować, czy udało nam się choć trochę pozytywnie myśleć w obliczu wspomnianej sytuacji.

Co to znaczy, że coś jest pozytywne?

Pozytywne ma znak +, czyli zakłada wartościowanie. Czyli pozytywnym nazwiemy to, co jest dla nas korzystne, pożądane, to, czego chcemy. I jest w opozycji do tego, co negatywne. Może myślimy o kimś: „O, ten to pozytywnie myśli”. Czyli jak? Co takiego robi? Można uogólnić i stwierdzić, że człowiek pozytywnie myślący, to taki, który ma silne przekonanie, że wszystko będzie dobrze. Ktoś, kto generuje myśli ze znakiem +. Posiada on właśnie te dwie osiowe umiejętności:

  • wiarę w pozytywny skutek działania,
  • oraz zdolność dokonywania operacji myślowych (uwaga! nie boli!), dzięki którym będzie potrafił przeżywać doświadczenia nieprzyjemne jako zdarzenia służące rozwojowi i zmianie na lepsze.

Czy nie jest to pewne „oszustwo”, jakiego dokonujemy na psychice? Z jednej strony tak, ale z drugiej, taka umiejętność przekształcania niekorzystnych zdarzeń w coś konstruktywnego – jest zjawiskiem pozytywnym. Mamy więc sposób na znalezienie w sytuacji kryzysowej lub dramatycznej >> czegoś, co odmieni nasz los na lepsze, czyli:

  • zmusi nas do zmiany hierarchii wartości,
  • sprowokuje do przełamania stereotypów myślenia na swój temat.

Jak u Ciebie to wyglądało w tych najcięższych momentach pandemii? Czy myślałeś, jak na przedstawionym poniżej schemacie?

Jeśli nie, to być może zastanawiasz się : czy w tym momencie jest możliwe jeszcze przekłucie myślenia – ( minus) na myślenie + ( plus), dotyczące minionych sytuacji? Patrząc już z pewnej perspektywy może zobaczysz, że służyło to w rzeczywistości dobrym celom, konstruktywnym doświadczeniom, które były i analogicznie jeszcze mogą być Twoim. Wszyscy chcielibyśmy już, by sytuacja zaostrzeń epidemicznych minęła całkowicie i już się nie powtórzyła. Życzymy sobie tego. Pragniemy żyć pełnią życia, doceniając na nowo to wszystko, czego niedocenialiśmy do tej pory tak, jak powinniśmy. W chwili obecnej cieszymy się już z konkretnych przywróconych nam swobód i możliwości. O tak! Nareszcie! Zmiana, zmiana, zmiana: nastąpiła! W świecie zewnętrznym. Poniekąd, bo jednak epidemię mamy i niewiadomo, jak to będzie dalej.

Ale czy nastąpiła zmiana naszego myślenia?

Czego się nauczyliśmy? Czy w ogóle czegoś się nauczyliśmy? Ten prosty, czytelny, optymistycznie kolorowy schemat wskazuje, którędy mogłoby to nasze myślenie pozytywne przebiegać, gdybyśmy je właściwie ukierunkowali – a może którędy właśnie przebiegło? A nawet jeśli to się w nas nie dokonało, pozytywne myślenie nie było naszym udziałem i do dziś myślimy tak negatywnie jak przedstawiono na rysunku – to właśnie teraz możemy coś z tym zrobić. Odwrócić to nasze myślenie -, negatywne w kierunku myślenia +, pozytywnego. Spróbować rozwijać umiejętność odnalezienia czegoś pozytywnego, rozwojowego, czegoś z czego na pewno można być w końcu zadowolonym. Nawet wtedy, gdy jest się zdeklarowanym pesymistą.

5 kroków pozytywnego myślenia

Wiesz jak zacząć myśleć pozytywnie? Oto 5 kroków, od których możesz zacząć praktykowanie pozytywnego myślenia (w skrócie):

  • Nie przejmuję się rzeczami, na które nie mam wpływu (planuję coś, nie wychodzi- pesymista wkurzy się, optymista poszuka rozwiązań).
  • Pielęgnuję bliskie mi relacje, na których mi zależy (sprawdzam, które z tych relacji są istotne, na ile relacja jest dla mnie ważna, a ile faktycznie poświęcam czasu na dbanie o nią).
  • Poznaję siebie coraz lepiej i rozwijam swoje mocne strony (kiedy czujemy, że realizujemy nasz potencjał, nasze działania nabierają sensu).
  • Zajmuję się swoimi emocjami i biorę odpowiedzialność za to, co leży po mojej stronie (wpływa to na samoakceptację, czucie się ze sobą dobrze i przekłada następnie na poczucie szczęścia, spokoju i satysfakcji).
  • Troszczę się o swoje zdrowie (stabilność dobrostanu polega na zrównoważeniu wyzwań życiowych i zasobów, którymi dysponujemy, by je podejmować-wg WHO).

A więc do dzieła! Zacznijmy pracować nad pozytywnym myśleniem… .

Nauczycielka pracująca jako psycholog w szkole podstawowej w Dębnie publikuje dla uczniów szkoły za pośrednictwem strony facebook "Anna Koblowska - pomoc psychologiczna&pedagogiczna dla uczniów i rodziców" materiały informacyjno - edukacyjne. Dla projektu Motywacja dla zdrowia dedykowała jeden z nich. Interpretacją zajęła się: mama socjolog na podstawie bibliografii:
Jasiński, M. (2016), Pozytywne myślenie w rozwoju człowieka, Roczniki Teologii Katolickiej t. 15/1,s.7-13. Białystok
Gołda, M. (2019), Jak włączyć pozytywne myślenie? 5 prostych kroków. Pobrano z https://lifearchitect.pl/blog/jak-wlaczyc-pozytywne-myslanie-5-p...

phone-handset