
Czas, cisza i spokój dla Rodzica? Okiem mamy socjologa
Czas pandemii to niewątpliwie bardzo trudny czas, z którym wszyscy musimy się zmierzyć. Epidemia w Polsce postawiła również Rodziców w nowej sytuacji, a edukacja zdalna przyniosła w konsekwencji duże zmiany w funkcjonowaniu rodziny.
Intensyfikacja obowiązków domowych Rodziców w czasie, gdy dziecko czy dzieci, kontynuują naukę w takim trybie jest niewątpliwie dodatkowym dla nich obciążeniem. Dlatego chcemy przyjrzeć się temu, jak Rodzice mogą zachować równowagę emocjonalną, by czas ten był czasem owocnym, a nie straconym, dla nich i dla całej rodziny.
W codziennym zabieganiu nie łatwo jest zwrócić uwagę na samego siebie i dostrzec swoje własne potrzeby, które przecież istnieją, i domagają się zaspokojenia, mają istotny wpływ na to, jak my funkcjonujemy i oddziaływujemy na naszych bliskich. Wielość emocji wszystkich członków rodziny zazębia się ze sobą tworząc pewną niepowtarzalną całość. Mieszankę wybuchową? Może nie zawsze, ale często nie jest to klimat rodzinny, w którym można złapać oddech.
Jak w bieżącej sytuacji znaleźć dla siebie przestrzeń? Jak doładować swoje akumulatory? Gdzie znaleźć źródło energii, które pozwoli wygenerować wartościowe i owocne przeżywanie zarówno swojego wolnego czasu, wykonywanych obowiązków domowych, jak i czasu zadaniowego naszych dzieci związanego z nauką?
Rozpoznanie swojego aktualnego stanu emocjonalnego, zatrzymanie się na sobie, zadbanie o siebie – może znacznie polepszyć jakość naszego życia Już Dziś! Można różnie to określić: Dość! Stop! Ale chodzi o jedno: zatrzymać się! złapać oddech! Wobec tego, co już za nami i tego, co przed nami.

Kiedy czujemy, że zaczynamy tracić kontrolę nad rzeczywistością, zatracać się w codziennej gonitwie – trzeba zwolnić. Przeciągające się, intensywne i nieprzyjemne emocje, wywołują zamieszanie natury emocjonalnej, które dokonuje się wewnątrz naszej psychiki. Powinniśmy te emocje na bieżąco rozpoznawać i nazywać, ale nie utożsamiać się z nimi, bo one są częścią nas, ale nami nie są. Odczuwamy je przez jakiś czas i dając im odpowiednio kontrolowaną przestrzeń sprawiamy, że gwałtowność ich opada (burza emocjonalna), mija – a my możemy podjąć (jeśli trzeba) lub nie, konkretne działanie. Osiągamy tym samym lub nie tracimy, naszej równowagi emocjonalnej. Ale to jeszcze nie wszystko. Nasz tak określony dobrostan, potrzebuje jednak jeszcze pewnej ilości czasu, kilka razy w tygodniu, poświęconego wyłącznie dla siebie samego. I jest to konieczne dla każdego Rodzica, i każdego w ogóle, bez wyrzutów sumienia, że w tym czasie, to ja bym zrobiła, zrobił, to i to.
Bycie obecnym- i świadomym swoich emocji otwiera drzwi do osiągnięcia równowagi emocjonalnej, a zastosowanie w praktyce konkretnych działań umożliwia osiągnięcie pełnego sukcesu na tym polu. W jaki sposób ja - Rodzic mogę sobie pomóc? Jaka jest moja przestrzeń, w której odpoczywam? Co należałoby uporządkować w ciągu dnia, tygodnia, bym znalazł trochę czasu dla siebie i by znalazł go mój mąż, moja żona? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania… .
Pomocne na pewno okaże się:
- ułożenie HARMONOGRAMU DNIA, uwzględniającego obowiązki zawodowe, szkolne i domowe, i w końcu czas dla siebie
- rozpoznanie i wyeliminowanie „złodziejów czasu” (np. odczytywanie kolejny raz tych samych wiadomości w Internecie),
- zdrowa dieta,
- aktywność fizyczna, a więc znalezienie czasu na uprawianie aktywności, która jest dla nas satysfakcjonująca, a która zawsze jest tym, co poprawia nastrój, wpływa dodatnio na nasz stan emocjonalny, powodując wyrzut endomorfin redukujących stres dnia codziennego; dodatkowo wysiłek taki zwiększa produkcję dopaminy i serotoniny, hormonów motywacji, pozytywnej energii i dobrego humoru,
- pod uwagę można też wziąć wieczorny relaks, będący wyciszeniem się, zwolnieniem obrotów, świadomością, że już koniec obowiązków na dziś, spędzenie miło tego czasu razem ze współmałżonkiem/partnerem, lub każdy w sposób jaki lubi, ale w miłosnym porozumieniu… .
Zachęcam tych czytelników, którzy chcieliby skorzystać dodatkowo jeszcze ze sposobów polepszenia jakości przeżywanego czasu, do przeczytania artykułu z Rozmów z Ekspertami. Mowa jest tam o elastyczności psychologicznej, ułatwiającej dostosowanie się indywidualne do zachodzących zmian, których wszyscy codziennie doświadczamy. Zapraszamy.
Bibliografia:
Simon Vicente (2014), Apreuder a practicar mindfulness. Sello editorial, Barcelona.