Do kogo mogę zadzwonić? Kiedy?

11 czerwca 2020

Ebook „Zadbaj o siebie. Umysł i dobrostan” jego elementami chcemy Was zachęcić do poświęcenia odrobiny swojego czasu dla siebie. Jest to swoisty osobisty zeszyt ćwiczeń, który pozwala skupić się na sobie. W praktyce okazuje się to trudniejsze, niż kiedy to zamierzamy, ale mamy tu pewne atrakcyjne ułatwienia… .

Czy Ty możesz spróbować się zatrzymać na chwilę przy sobie, dla siebie? Goni Cię czas? Koniec roku, matura, egzamin z języka obcego, inne „końce”? Ważne. Jasne. Ale pobyć sam na sam ze sobą, w swoim towarzystwie – bezcenne! Chcemy troszkę Ci to ułatwić.

Dziś przyjrzyj się, kto? Kto może Ci pomóc, gdy masz gorszy dzień?

To takie konkretne zobaczenie, jakie osoby masz wokół siebie, na które, możesz liczyć lub chciałbyś liczyć, a których może jeszcze nie zaprosiłeś do swojej Strefy Zaufania.

Jakie są to osoby, które Cię  rzeczywiście wspierają? Komu nie musisz wszystkiego tłumaczyć…? Do kogo zadzwonisz? Czy wiesz?

Krótkie ćwiczenie: Osoby, które mnie wspierają, to :……..?

Teraz upewnienie: Czy to ktoś, kto towarzyszy Ci, na kogo możesz liczyć gdy czujesz się już zmęczona, zmęczony tym wszystkim, jest Ci ciężko, masz jakieś takie niewygodne uczucia w sobie, niechciane myśli, chwile zwątpienia, zastanawiasz się nad swoimi celami i w ogóle sensem życia. I właśnie ta osoba/ te osoby, które wymieniłeś to osoby na które możesz liczyć?

TAK/NIE (niepotrzebne skreślić).

Każdy z nas dobrze czuje się wśród osób, które nas rozumieją, na które bez zbędnych słów możemy liczyć, których pomoc okazuje się trafiona w dziesiątkę-tak jak potrzebujemy.

A gdy masz problem, który nie wiesz z której strony „ugryźć”, jak do niego podejść? A z każdej strony wydaje się on kosmicznych rozmiarów. To, to związanie często wydaje się o wiele prostsze niż myślimy:

  • czasem wystarczy, tylko i aż - się wygadać, i już jest lżej,
  • czasem, opowiadając o problemie komuś, sami nabieramy do niego dystansu i widzimy, jak nasze wyolbrzymione obawy ulatują, jak powietrze z pękniętego balonu-i problem znika, albo sami znajdujemy rozwiązanie,
  • ten „ktoś” patrzy z innej perspektywy, niż my, i pomoże skutecznie, bo potrafi.

Kogo szukamy, gdy mamy problem? Kogoś, kto umie słuchać. Nas słuchać. I rzeczywiście nas słucha, rozumie, wyczeka, czy potrzebujemy rad czy nie, ale nie bagatelizuje tego, z czym przychodzimy.

Podobnie rzecz ma się z towarzystwem, kiedy szczególnie mamy na nie ochotę. Szukamy osób, z którymi dobrze się czujemy. Lubimy być z tymi, którzy podobnie czują i reagują. Poprawia nam to nastrój i podnosi na duchu - warto więc mieć na uwadze tych sympatycznych nam ludzi.

Krótkie ćwiczenie: Kto to jest w Twoim przypadku? .......................

Bywa, że dopadają nas problemy poważniejsze. Ciężar gatunkowy takiej sprawy, czy spraw, wymaga wtedy i osoby, która go uniesie i skutecznie nam pomoże.

Krótkie ćwiczenie: Jakie są to osoby, do których możesz  zadzwonić w takim trudniejszym momencie? ........................

A może nie musisz dzwonić? Może deskę ratunku masz blisko siebie. Rodzice – z małymi naprawdę wyjątkami – to pierwsze osoby, które zrobią wszystko, by pomóc swojemu dziecku. A nawet więcej. Tu możesz liczyć na 100% wsparcia. Tylko trzeba chcieć z takiego wsparcia skorzystać. Nie zawsze może być przyjemnie, zależy w czym rzecz - rodzice też ludzie - ale tak, jak potrafią, będą szukać wszelkich sposobów, by pomóc Tobie, swojemu dziecku.

Jeżeli jednak, z jakiś powodów, nie możesz lub naprawdę nie jesteś w stanie na ten moment porozmawiać z najbliższymi, dobrze jest się zastanowić, gdzie faktycznie możesz zadzwonić, i warto mieć gotowe odpowiedzi. Spróbuj uporządkować je za pomocą tej planszy. Pamiętajmy o tym, że gdy sami doświadczamy realnego wsparcia i skutecznej pomocy, jesteśmy też gotowi wspierać i pomagać tym, którzy nas potrzebują.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś/chciałabyś go rozwinąć pobierz ebook z:

http://klaudiawaryszaklubas.pl/ebook/

phone-handset