
Równowaga emocjonalna - czym jest?
Szybko radzisz sobie z negatywnymi sytuacjami w życiu, czy rozpamiętujesz je dniami i nocami, a może i latami? Dlaczego tak jest? Czy można coś tym zrobić?
Równowaga emocjonalna jest stanem wewnętrznego spokoju, harmonii, dobrego samopoczucia, odczuwania pozytywnych emocji oraz poczucia szczęścia. Oznacza dobry nastrój, a także dobry stan fizyczny naszego organizmu.
W psychologii równowaga polega na stabilności emocjonalnej i dużej odporności na stres. Ktoś kto jest zrównoważony emocjonalnie nie wpada w skrajne stany emocjonalne, wyjątek mogą stanowić bardzo mocne wstrząsy. Krótko mówiąc, emocje nieprzyjemne, które dominują w danym momencie, mogą być do pewnego stopnia zneutralizowane przez emocje przyjemne i odwrotnie. W równowadze emocjonalnej zbliżonej do idealnej, przechylenie szali na korzyść emocji przyjemnych prowadzi do tego, że mogą one częściowo łagodzić ujemne skutki emocji nieprzyjemnych.
Warto przyjrzeć się, jak to się dzieje w naszym mózgu i dlaczego?
Otóż naszymi emocjami zarządza w naszym mózgu ciało migdałowate, które odpowiada za tworzenie emocji, jest miejscem, w którym powstają nasze negatywne emocje, i kora przedczołowa, ta „intelektualna część mózgu” która przetwarza „na zimno” informacje czyli reaguje na rzeczywistość, kiedy jesteśmy spokojni. Obydwie części mogą być aktywne w tym samym czasie. Dzięki korze przedczołowej te emocje mogą wygasać albo stosunkowo szybko, albo stosunkowo powoli. Od czego to zależy?
Od połączeń nerwowych pomiędzy tym ciałem a korą przedczołową. Im więcej takich połączeń, tym szybciej i łatwiej radzimy sobie z negatywnymi emocjami. Natomiast, gdy jest ich mniej – mamy większy problem.
Więc jeżeli ktoś ma problem z odzyskiwaniem równowagi, to już tak będzie zawsze?
Otóż: nie! Ale. Ale można jak najbardziej tego typu kwestie ćwiczyć i powodować, że liczba tych połączeń się zwiększy. I nie potrzebujemy do tych ćwiczeń jakichś specjalnych środków, ale wystarczą konkretne działania. Część z nich każdy z nas stosuje na co dzień, ale nie jest tego świadomy, a chodzi o to, by je stosować bardziej świadomie.

Działaniem tym jest proces zracjonalizowania (dysonansu poznawczego) sobie danej sytuacji nieprzyjemnej, w taki sposób, by ją przeinterpretować znajdując argumenty sprzyjające naszemu dobrostanowi, podnoszące na duchu - a oddalić, a nawet pozbyć się zbędnego rozpamiętywania i zastanawiania się na przykrymi doznaniami na korzyść pozytywnej argumentacji. Ratujemy sami siebie - rzec można. I praktykując takie działania często - skutecznie można spowodować zwiększenie liczby połączeń pomiędzy ciałem migdałowatym a korą przedczołową, co finalnie pozwala nam znacznie szybciej hamować negatywne emocje. A co idzie za tym: zachować równowagę emocjonalną. Służy temu, tu podkreślimy to raz jeszcze - odpowiednie skoncentrowanie uwagi, co pomaga korze przedczołowej uspokoić emocje. Można to poćwiczyć, i warto, w dwojaki sposób.
- Używając swoich zmysłów, by skupić się na otoczeniu, np.: wsłuchać się w dźwięk; przyjrzeć się jakie jest światło; dotknąć swojego ubrania; wyczuć zapachy w otoczeniu; poczuć smak w ustach.
- Skoncentrować się na przyjemnych doznaniach: zwracać uwagę na to, co szczególnie sprawia nam przyjemność, np. uwielbiasz wschody słońca latem, idź na nie raz, i drugi. Potem w trudnej chwili (tego trzeba się nauczyć też) przypomnij sobie to doznanie, dla mózgu będzie to znak, na który się uspokoi, odwracając uwagę od emocji. Warto poszukać tego, co koi skutecznie nasze emocje i odwoływać się do tego w odpowiedniej chwili, troszcząc się o swoją równowagę emocjonalną. Nie mamy jej danej raz na zawsze, choćbyśmy mieli więcej niż inni połączeń z naszym ciałem migdałowatym, dlatego dbajmy o nią na bieżąco a zwróci się nam to w stosownej chwili… .
Bibliografia:
Świątek, J. Higiena Umysłu-Równowaga Emocjonalna. Pobrano z : http://www.psychologia-spoleczna.pl/aktualnosci/1913-higiena-umyslu-rownowaga-emocjonalna
Serafin, M. Ciało migdałowate-jak wpływa na stres? Pobrano z: https://www.acusmed.pl/blog/cialo-migdalowate/
Marta, Równowaga emocjonalna+ ćwiczenia. Pobrano z : http://realizuj-siebie.blogspot.com/2013/12/rownoaga-emocjonalna-cwiczenia.html?m=1