Szyfr emocjonalny odkryty w mowie ciała cz. 3

27 września 2020

Czy obserwując sami siebie możemy dotrzeć do swoich myśli i emocji? Czy przyglądając się własnej mowie ciała uda nam się dowiedzieć o sobie trochę więcej, niż wydaje nam się, że wiemy? Czy wiesz to o sobie? Czy w takim celu przyglądałeś się sobie?

Na początku jest to trochę trudne, trzeba popróbować i przez te próby rozeznać się w sobie. Poruszaj się z tą myślą, która jest dla ciebie męcząca, problematyczna – i zobacz jaka jest reakcja twojego ciała.

  • Jak się ruszasz? Może nie możesz się ruszać, bo cię to paraliżuje. Albo jesteś niemrawy, lub przeciwnie bardzo ruchliwy.
  • Jak oddychasz? Jest to spokojny długi wdech - wydech? Czy krótka sekwencja budząca u ciebie niepokój?
  • Jaką masz postawę? Jesteś skulony, usztywniony, drżysz? Unikasz kontaktu wzrokowego?

To wszystko daje nam informację o naszych ukrytych emocjach, nie ujawnionych przed nami samymi- myślach, gdzie często może nie chcemy się przyznawać do pewnych emocji nawet sami przed sobą, nie akceptujemy siebie w takiej a takiej odsłonie. Gdy jednak odważymy złamać się taki nasz szyfr, odkryć go przed sobą - możemy zrobić rzecz fascynującą.

Najpierw zauważyliśmy, co myśl robi z naszym ciałem, a potem? Możemy się zastanowić, w jaki sposób moglibyśmy zmienić tę myśl, by poszła ona w korzystnym dla nas kierunku. I w tym momencie -uwaga! -tę myśl zamieniamy w ruch. O co dokładnie chodzi?

Skoro ruch ma tę swoją moc, leczącą, rozwojową, odnawiającą - to teraz pora na etap najważniejszy:

  • przejście od ruchu przy niesprzyjającej myśli – do ruchu nowego, który towarzyszy tej myśli nowej, sprzyjającej. Wykonując nowy ruch, ten ruch - utrwalamy myśl i zmieniamy swoje nastawienie. Może to być czasami swoista rewolucja dla nas, choć z boku może się wydawać niewielką zmianą. Np. wyprostowanie pleców, banalne? Ale wywołuje wiele myśli i reakcji. Boję się wyprostować, bo zwrócą na mnie uwagę. Więcej zobaczę i zacznę więcej chcieć? Zagadkowe dla nas samych. A może do tej pory unikałem patrzenia w oczy, a teraz zacznę to robić- i…? i w naturalny sposób będę nawiązywać relacje z innymi.
  • To „i” otwiera nam nowe możliwości, poddaje nowe myśli, rodzi mało znane lub nieznane pozytywne emocje, nieodkryte do tej pory - właśnie takie zaszyfrowane w naszych gdzieś zapomnianych szkatułach, do których nie zaglądamy.

A najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić zgodnie z naszymi potrzebami, planami, to rozwijać się emocjonalnie korzystając z dostępu do jak najszerszego spektrum ruchu. Nie jeden zestaw ruchów pasujących do każdej okazji, gotowiec taki, nad którym nie musimy się wysilać, który ogranicza. Ale odkrywanie tego repertuaru ruchów, który daje mi spokój ; natomiast tego, który mnie niepokoi- nie blokuję, ale pozwalam sobie go przeżywać, podążając w naturalny sposób za naturą tych emocji, które właśnie przeżywam. Wtedy możemy złapać lepszy kontakt z samym sobą. Odnaleźć siebie w sobie. Wymaga to też odwagi, by zajrzeć w siebie na nowo, a w konsekwencji mieć możliwość zmiany swoich relacji, swoich myśli i swojego życia. Ponieważ kiedy jesteśmy we władzy niestosownych emocji, to niestety interpretujemy wszystko, co się wokół nas dzieje, w sposób, który współgra z tym, jak się właśnie czujemy a ignorujemy informacje, które się z tym nie zgadzają.

Bibliografia:
Ekman, P. Emocje ujawnione. Dokument: PDF. Pobrano z: https://docer.pl/doc/ns5x115
Sokołowska, A. Świadome ciało. Język ruchu. Pobrano z: https://strefarozwoju.pl/wydarzenia/swiadome-cialo-jezy...
 Olekszyk, J. Co mówi o nas mowa ciała? Pobrano z: https://zwierciadlo.pl/psychlogia/sprawdz-co-mowi-nasza-mowa-c...

phone-handset