
Wychowanie w czasie i po pandemii
Pandemia COVID-19 zmieniła życie codzienne i emocje milionów ludzi w Polsce i na całym świecie. Społeczna izolacja, wymuszona zmiana rytmu życia, organizacji pracy i edukacji, troska o zdrowie najbliższych i niepewność przyszłości to tylko niektóre aspekty trudnej sytuacji, która wpłynęła na kondycję psychospołeczną młodzieży i rodziców.

Rodzice pomagają swoim dzieciom radzić sobie ze zmianami i utratą bliskiej osoby oraz wzmacniają więzi rodzinne. W tym trudnym czasie szczególnie ważna dla rodziców okazuje się znajomość odpowiednich strategii, które umożliwiają radzenie sobie z nowymi wyzwaniami.
W okresie niepewności i niepokoju wewnętrznego rodzice odgrywają kluczową rolę we wspieraniu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zadaniem rodziców jest uspokajanie i podnoszenie ich na duchu, a także ograniczanie nadmiaru negatywnych informacji.
Po pierwsze każdy rodzic potrzebuje zapewnić dzieciom bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne. To najbardziej podstawowa potrzeba – bezpieczeństwo jest niezbędne, by móc odzyskać siły i wrócić do normalności po trudnych chwilach.

Aby komunikacja była efektywna, rodzice potrzebują rozumieć, w jaki sposób dzieci poznają świat i przetwarzają informacje na różnych etapach rozwoju. Znajomość potrzeb dzieci i młodzieży w danym wieku pozwala podjąć właściwe kroki w celu zapewnienia im tego, czego potrzebują. Napady złości i problemy wychowawcze, wybuchy emocji i inne trudne do opanowania zachowania to sposób wyrażania uczuć. Aby załagodzić napad złości, można spróbować odwrócić uwagę dziecka i zaczekać, aż się uspokoi. Dziecko będzie spokojniejsze, gdy rodzic będzie okazywać mu miłość i chwalić je za dobre zachowanie. Pomocne może okazać się nazwanie emocji i zachowanie spokoju przez cały czas. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości, pytania, proszę nie obawiać się i udać do psychologa.