Zdalna pomoc psychologiczna – skuteczna jej siła

23 sierpnia 2020

Pomoc specjalisty psychologa, psychoterapeuty, terapeuty - online, to forma wsparcia udzielana na odległość, z wykorzystaniem narzędzi komunikacji zdalnej, np. Skype. Messenger, Whatsapp. Nie mamy tu na myśli jakiejś konkretnej techniki terapeutycznej, ale formę komunikacji z osobą potrzebującą pomocy psychologicznej. Jest to coraz bardziej powszechna forma wsparcia mająca właściwą sobie specyfikę. Terapeuta i pacjent nie przebywają w tym samym pomieszczeniu, lecz znajdują się w dowolnie oddalonych lokalizacjach i komunikują się zdalnie.

Skuteczność pomocy psychologicznej online

Liczne badania dotyczące pomocy online udowadniają jej skuteczność i nie stwierdzono istotnych różnic pomiędzy efektywnością psychoterapii prowadzonej przez Internet i psychoterapii tradycyjnej. Często taka forma kontaktu ułatwia wręcz podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy psychologa i to czasami o wiele szybciej niż miałoby się to dokonać na żywo. Przebieg pomocy online (podobnie jak w przypadku klasycznej formy spotkań) jest zawsze indywidualnie dostosowany do potrzeb po wcześniejszej konsultacji, diagnozie przez specjalistę. Poradnictwo jest nakierowane na szybkie i efektywne udzielenie wsparcia. Interwencja kryzysowa dotyczy sytuacji nagłych, niecierpiących zwłoki. Psychoterapia opiera się z kolei na długofalowej współpracy między terapeutą a pacjentem, zmierzającej w kierunku satysfakcjonującej dla pacjenta zmiany w nim samym, jego zachowaniu lub sytuacji życiowej.

Kiedy forma kontaktu online z jest szczególnie polecana ?

  1. jeśli przebywanie w znanym Tobie miejscu np. w domu, daje Ci poczucie bezpieczeństwa;
  2. kiedy w danej miejscowości nie ma gabinetu psychologa czy psychoterapeuty;
  3. gdy dobry specjalista przyjmuje w innym mieście, lub po prostu daleko i trzeba dojechać;
  4. dla kogoś kto często podróżuje;
  5. kiedy ktoś przebywa na stałe lub czasowo za granicą;
  6. kiedy placówka ma bariery architektoniczne.

Zalety konsultacji online

Są. I to jest ich sporo. Oto one:

  1. oszczędność czasu i pieniędzy(brak dojazdów);
  2. duża elastyczność w doborze terminów;
  3. duża dostępność(szczególnie małe miejscowości i wspomniane wcześniej pobyty za granicą, oraz wyjazdy służbowe);
  4. wygodne elektroniczne formy płatności.

Z usług psychologa online można skorzystać w dwóch formach:
synchronicznej, gdzie porady są udzielane w czasie rzeczywistym (rozmowa wideo, na chacie internetowym, czy telefonicznie); oraz w formie asynchronicznej: gdzie nie udziela się odpowiedzi natychmiastowo, lecz odpisuje się pacjentowi np. drogą mailową. Ten pierwszy rodzaj terapii jest zdecydowanie zalecany, ponieważ przez komunikator wideo- umożliwia psychologowi lub terapeucie obserwowanie pacjenta i skuteczniejsze reagowanie na jego aktualnie zgłaszane potrzeby i problemy.

Konsultacje psychologiczne online w czasie trwającej epidemii koronawirusa stały się jedyną możliwą formą kontaktu z terapeutą. Większość terapeutów przeszła do zdalnego świadczenia usług. Z tego wsparcia korzystają również osoby, które potrzebują pomocy ze względu na epidemię, które odczuwają lęk z powodu istniejącego zagrożenia swojego zdrowia.

Bibliografia:
Dobosz, A. Skuteczna psychoterapia online. Pobrano z: https://www.annadobosz.pl/psychoterapia-online/
Woźniak, J. Psychoterapia online-jak działa terapia przez Internet? Pobrano z:
https:// www.medme.pl/artykuly/psychoterapia-online-jak-dziala
Woźniak, J. Psycholog online: darmowe i płatne porady przez Internet 24h. Pobrano z: https://www.medme.pl/artykuly/psycholog-online-darmowe-i-plat..

phone-handset